List Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza na UJ

22 czerwca Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim wystosowała list poparcia dla Jego Magnificencji, Rektora UJ, prof. Jacka Popiela. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu.

Wasza Magnificencjo,
Szanowny Panie Rektorze,

Jako przedstawicielki i przedstawiciele Komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim pragniemy podziękować i wyrazić pełne poparcie dla podjętej przez Pana obrony równie drogich nam wartości: mądrości, prawdy przeciwstawiającej się kłamstwu i prawości niepoddającej się niegodziwości.

Wyrażamy też najwyższe uznanie dla bezcennej codziennej pracy osób związanych ze Studenckim Ośrodkiem Wsparcia i Adaptacji oraz Działem ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ; pracy, która nierzadko przesuwa granicę między życiem a śmiercią, zawsze na korzyść życia. Wszelkie próby podważenia zasadności ich działań uważamy za kwestionowanie sensu niesienia pomocy, a nierzadko jedynego ratunku członkom i członkiniom wspólnoty akademickiej – jako takie, próby te godne są potępienia.

Wszystkim nam bliskie jest motto Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Więcej znaczy rozum niż siła”. Jednak w tym wyjątkowym czasie rozum i mądrość nie powinny rezygnować ze wsparcia siły – siły naszej wspólnoty. Wspólnoty tak różnej, a jednocześnie solidaryzującej się wokół wspólnych ideałów, starszych niż Uniwersytet. Jako przedstawicielom i przedstawicielkom związku zawodowego to właśnie idea solidarności jest nam szczególnie bliska. Tylko solidarni możemy sprzeciwić się atakom na różnorodność i pluralizm, na kreatywność i krytyczne myślenie.

Jednogłośnie popieramy więc Pana list do kurator Barbary Nowak i dziękujemy za te słowa. Pragniemy wyrazić wdzięczność i wsparcie dla pracujących codziennie dziesiątek osób i licznych organizacji funkcjonujących w ramach UJ, które działają na rzecz solidarności i w obronie różnorodności - organizacji i ruchów studenckich, kolektywnych struktur, czy wreszcie związków zawodowych, których codzienna praca stanowi podwaliny listu JM Rektora. To, jak zachowamy się w tym wyjątkowym czasie, w najbliższych dniach i tygodniach, i jaki przykład damy, zostanie zauwa-żone i wybrzmi daleko poza uniwersyteckimi kampusami, Krakowem i Małopolską. Zachowajmy się więc jak należy. Na co dzień zaś nie przerywajmy naszej pracy.

W imieniu Komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy UJ

Anna Romanowicz

List Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza na UJ