Stanowisko Zarządu Samorządu Studentów UJ

22 czerwca Zarząd Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wydał stanowisko w sprawie bulwersujących słów Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak wypowiedzianych pod adresem naszej uczelni. Poniżej zamieszczamy pełną treść stanowiska.

Przyglądając się toczącemu się w opinii publicznej dyskursowi, który dotyczy badania prowadzonego na Uniwersytecie Jagiellońskim mającego na celu ocenę bezpieczeństwa studentów jako ustawowi reprezentanci Studentek i Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego stanowczo sprzeciwiamy się słowom małopolskiej kurator oświaty - Barbary Nowak.

Dla całej społeczności akademickiej Uniwersytetu, a w szczególności Studentek i Studentów, jednymi z najważniejszych wartości są poszanowanie drugiej osoby, równe i sprawiedliwe traktowanie oraz wolność jednostki. Będąc młodymi mieszkańcami Polski, stawiającymi pierwsze kroki na ścieżce zawodowej i naukowej, dążymy do osiągnięcia wiedzy i umiejętności, które pozwolą nam merytorycznie i skutecznie mierzyć się z codziennymi wyzwaniami życia. I choć zdajemy sobie sprawę, że świat rzadko bywa czarno-biały, to jednak niepodważalnymi zasadami, które zaszczepia w nas nasza Alma Mater, są tolerancja oraz kultura słowa. Tolerancja, gdyż każdy zasługuje na szacunek i wysłuchanie. Kultura słowa, ponieważ niekonstruktywne wypowiedzi potrafią ranić, szczególnie jeśli obierają za swój cel określone grupy osób. Całkowicie zgadzamy się z pismem Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dra hab. Jacka Popiela, który zaznaczył, iż wszystko co usłyszymy w przestrzeni publicznej (a zwłaszcza od osób sprawujących istotne społecznie funkcje) może mieć duży wpływ na kształtowanie postaw młodych ludzi. Słowa, zarówno te wypowiedziane publicznie jak i prywatnie, to niebezpieczna broń. która potrafi ranić bardzo głęboko.

Reprezentując ponad trzydziestotysięczną społeczność studencką, chcemy zapewnić wsparcie wszystkim osobom obecnym na Uniwersytecie, niezależnie od m.in. narodowości, przekonań, koloru skóry, orientacji, płci, a także liczebności. Nic wyobrażamy sobie sytuacji wykluczenia lub piętnowania jakiejkolwiek Studentki czy Studenta tylko dlatego, że nie podzielamy swoich ideałów lub mamy inne poglądy. Zdajemy sobie sprawię z ogromnej potrzeby wsparcia dla Studentek i Studentów, szczególnie w ostatnim roku, kiedy to musimy stawiać czoła ograniczonemu kontaktowi międzyludzkiemu. Chcielibyśmy, aby każda jednostka tworząca środowisko Uniwersytetu Jagiellońskiego mogła czuć się podczas studiów jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie, dlatego w pełni wspieramy inicjatywę podjętą przez jeden z działów Uczelni, która ma na celu zbadanie postrzegania kwestii bezpieczeństwa przez nasze Koleżanki i Kolegów. Nie rozumiemy zarzutów, które zostały sformułowanie w stosunku do ankiety przeprowadzonej w naszej Alma Mater. Badanie było całkowicie dobrowolne - żadna Studentka ani żaden Student nigdy nie był w jakikolwiek sposób zmuszany do wypełnienia ankiety. Jeżeli natomiast ktoś się zdecydował wziąć udział w inicjatywie, to nie był zobowiązany do odpowiadania na konkretne pytanie. Mając na uwadze wolność wyboru wypełnienia formularza, a także cel, jakiemu miał służyć, tym bardziej nie rozumiemy podjętej krytyki, a zwłaszcza sposobu w jaki została przedstawiona. Jesteśmy przekonani, że każde działania skupiające się wokół wsparcia i bezpieczeństwa Studentek i Studentów stanowią wartość dodatnią dla naszej społeczności akademickiej. Dopóki inicjatywy takie nic będą ranić, czy w inny sposób negatywnie odnosić się do drugiego człowieka jako Samorząd Studentów UJ zawsze będziemy wspierać takie działania.

Uniwersytet to nie tylko miejsce, w którym zdobywamy wiedzę, ale to także miejsce kształtowania odpowiednich kompetencji i postaw społecznych. Uważamy, że nasza Alma Mater oprócz wysokiego poziomu kształcenia, wywiązuje się również z drugiej roli i stara się nauczyć nas wrażliwości na drugiego człowieka oraz kultury. Sytuacja, w której podważa się wartości nauczane na Uniwersytecie Jagiellońskim w tak mało konstruktywny i obraźliwy sposób, nie powinna mieć nigdy miejsca. Z dużym strachem spoglądamy w przyszłość mając na uwadze słowa, które kierowane są do konkretnych grup społecznych, z którymi identyfikują się również nasze Koleżanki i nasi Koledzy. Jak wspomina w swoim liście Jego Magnificencja Rektor – „Napędzana słowami agresja, skierowana wobec jakiejkolwiek grupy społecznej, oderwana od badań i faktów naukowych, błądząca wśród potocznych przekonań, wyrastająca z niewiedzy i leków wywołanych obcością może stać się inspiracją do bezpośrednich ataków i aktów przemocy". W zupełności zgadzamy się z przytoczonymi słowami, mając jednak na- dzieję, że jako społeczność podejdziemy dojrzale i odpowiedzialne do tych zagadnień, i nie spełnią się te najbardziej negatywne konsekwencje prowadzenia debaty publicznej w tak niekonstruktywny sposób.

Wszystkie Studentki i wszystkich Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, chcemy zapewnić, że jesteśmy dla Was i zawsze możecie zgłosić się do nas z każdym problemem. Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i staramy się pomóc każdej i każdemu z Was osobiście lub poprzez wskazanie odpowiedniej jednostki, w której możecie uzyskać wsparcie. Apelujemy, aby nie przywiązywać wagi do nieprzemyślanych wypowiedzi, mających miejsce w ostatnich dniach. Wspólnie pokażmy, że wartości, które wypracowujemy razem na Uniwersytecie są silniejsze niż populistyczne ataki z zewnątrz. W tym czasie nie zapomnijmy o dewizie Uniwersytetu Jagiellońskiego, która pozostaje niezmiennie aktualna i ważna - "Plus ratio quam vis".

Zarząd Samorządu Studentów UJ

Stanowisko Zarządu Samorządu Studentów UJ