Stanowisko Towarzystwa Doktorantów UJ

Rada Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wydał stanowisko w sprawie słów Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak wypowiedzianych pod adresem naszej uczelni. Poniżej zamieszczamy pełną treść stanowiska.

Minione dni były dla naszej Uczelni okresem, w którym zmuszeni byliśmy zmagać się z pokłosiem słów, które zostały wypowiedziane przez Małopolską Kurator Oświaty – panią Barbarę Nowak. Wyrządzona przez nie krzywda i spowodowany ból ukazują moc słów, z którą powinniśmy się liczyć.

Winniśmy zawsze mieć na uwadze to, że konstatacje, które wypowiadamy, mogą mieć ogromny wpływ na drugiego człowieka oraz otaczającą nas rzeczywistość. Brak ostrożności w doborze słów, składających się na artykułowane przez nas myśli i poglądy, może doprowadzić do sytuacji, w której wypowiedź staje się przedmiotem moralnie nagannym. Ich wydźwięk oraz skutki działań, podejmowanych nieraz w afekcie, godzą w dobre imię osób, narażając je na atmosferę wrogości i niechęci.

Uczelnie są przestrzenią, w której dane jest młodym ludziom wzrastać w poczuciu odpowiedzialności za drugą osobę z poszanowaniem godności i jej praw. Uczelnie powinny zawsze stać na straży wolności i piętnować aktywności, które jawnie dyskryminują oraz niesłusznie wartościują członków akademickiej społeczności, jak i naszego społeczeństwa ze względu na: płeć, wyznanie, narodowość, orientację seksualną, niepełnosprawność czy tożsamość. W obliczu minionych wydarzeń obowiązkiem Uniwersytetu staje się ciągłe przypominanie podstawowych wartości, które są nieodłącznym elementem praktyk wynikających z uznanych, określonych norm moralnych i etyki, które kształtowane przez lata działalności zgodnie z Akademickim Kodeksem Wartości UJ – „tworzyły autorytet nauki, wyrażając siłę moralną akademickiego świata oraz sens posłannictwa uczonych w promocji etycznych i obywatelskich cnót”.

Jako członkowie licznej grupy przyszłej kadry naukowej i dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reprezentanci Towarzystwa Doktorantów nie zgadzamy się z krzywdzącymi słowami oraz stanowiskiem pani Barbary Nowak, Kierownik Małopolskiego Kuratorium Oświaty oraz jednogłośnie, w akcie solidarności i poczuciu odpowiedzialności za otaczającą nas akademicką rzeczywistość oraz wspólnotę, pragniemy wyrazić pełne poparcie postawie i słowom Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jacka Popiela.

Rada Towarzystwa Doktorantów UJ

Stanowisko Rady Towarzystwa Doktorantów UJ