Zapraszamy na wiosenne warsztaty WenDo

Zapraszamy członkinie wspólnoty UJ na wiosenną odsłonę bezpłatnego warsztatu WenDo, czyli samoobrony i asertywności dla kobiet i osób socjalizowanych do tej roli.

Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ zaprasza do udziału w bezpłatnym warsztacie z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony WenDo, czyli opracowanej przez kobiety dla kobiet metody przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, łączącej samoobronę fizyczną i psychiczną.

Zajęcia będą odbywać się 28-29 maja, w godzinach 10-16 w sali nr 22 budynku przy ulicy Ingardena 3 w Krakowie.

Warsztat przeznaczony jest dla kobiet i dziewczyn, będących członkiniami społeczności UJ. Zapraszamy więc studentki, wykładowczynie, doktorantki i wszystkie pracownice UJ, na warsztacie szukać będziemy wspólnych doświadczeń i siły wynikającej z solidarności.

Jeśli chcesz poczuć moc i odzyskać dostęp do własnej siły, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby, odzyskać poczucie wpływu - weź udział w WenDo.

Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych
w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domu - weź udział w WenDo.

Nie potrzebujesz siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.

Podniesiesz swoje umiejętności w zakresie:

• skutecznej, spójnej i asertywnej komunikacji,
  • rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic,
  • podejmowania decyzji,
  • reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć
  • i inne przesłanki,
  • samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści.

Czym jest WenDo?

WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet". Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją.
W kontekście społeczno-politycznym WenDo uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i in. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

Metody pracy:

W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach
i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.

Liczba dostępnych miejsc:

12 os. – pierwszeństwo będą miały osoby, które zgłosiły chęć udziału w poprzednich edycjach warsztatu, a także te, które nie były jeszcze na WenDo. Warsztat jest planowany jako całość, dlatego nie jest możliwa obecność tylko na jego części.

Termin: 28-29.05.2022; godz. 10-16 (łącznie 16 godzin szkoleniowych).

Prowadzące: Ola Migalska, Barbara Biskup

Miejsce: ul. Ingardena 3, Kraków, sala 22

Zgłoszenia przez formularz zgłoszeniowy (https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=6yYO676_0keekOvSQm286_MN2TwjN5RAvw6HV5eGUtZUREdKU0NGU0hMNDhEVzhCTk9WWTlYQTA5Vi4u) przyjmujemy do 26 maja.

Poza wymienionymi wyżej kryteriami, o udziale w warsztacie będzie decydować kolejność zgłoszeń.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu pod adresem: aleksandra.migalska@uj.edu.pl

Zgoda na wykorzystanie wizerunku