Doroczna konferencja AUCSO 2022

Przedstawiciel Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ wziął udział w międzynarodowej konferencji AUCSO w Leeds.

W dniach 29–31 marca 2022 członek naszego zespołu, Wojciech Jarczyk, wziął udział w dorocznej konferencji AUCSO (The Association of University Chief Security Officers). Jest to stowarzyszenie zrzeszające osoby zajmujące się bezpieczeństwem w instytucjach szkolnictwa wyższego na terenie Wielkiej Brytanii, Europy oraz świata (reprezentujących łącznie 24 państwa). AUCSO stanowi forum współpracy, wymiany wiedzy, informacji, dobrych praktyk w obszarach związanych z bezpieczeństwem uczelni (zarządzanie kryzysowe, ciągłość działania, zdrowie psychiczne, przeciwdziałanie terroryzmowi, zwalczanie handlu narkotykami itp.).

Gospodarzem tegorocznej konferencji był Uniwersytet w Leeds. Wydarzenie obfitowało w wiele prelekcji dotyczących różnych aspektów zapewniania bezpieczeństwa na uczelniach wyższych w Europie. Konferencja stanowiła też niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń z koleżankami i kolegami z innych europejskich uczelni, umożliwiła nawiązanie nowych znajomości i stworzyła grunt pod dalszą współpracę między uniwersytetami zrzeszonymi w AUCSO.

Wachlarz poruszanych tematów był niezwykle zróżnicowany. Można było wysłuchać prelekcji dotyczących np. systemowego zarządzania bezpieczeństwem i zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa antyterrorystycznego, polityki antynarkotykowej, ale także tych dotyczących problematyki różnorodności i przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu na uczelniach. Częścią konferencji AUCSO są również targi, na których wystawcy demonstrują i oferują różnego rodzaju rozwiązania i systemy, które mogą być przydatne w zarządzaniu bezpieczeństwem na kampusach uczelni wyższych.

Poza liczną reprezentacją uczelni brytyjskich w konferencji udział wzięli między innymi przedstawiciele Uniwersytetu w Zurychu, Uniwersytetu w Gandawie i Uniwersytetu w Brukseli. Uniwersytet Jagielloński jest jak do tej pory jedyną polską uczelnią aktywnie uczestniczącą w pracach tej organizacji. AUCSO aktywnie poszukuje jednak nowych członków, mamy więc nadzieję, że z czasem grono reprezentantów uczelni z Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej będzie się rozrastać.