Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

20221125

16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć

Data: 25.11.2022 - 10.12.2022
16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć

Jak co roku w dniach 25 listopada - 10 grudnia 2022 Uniwersytet Jagielloński bierze udział w międzynarodowej kampanii 16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć.

Jak co roku w dniach 25 listopada (Dzień przeciw przemocy wobec kobiet) – 10 grudnia 2022 (Dzień Praw Człowieka) odbędzie się międzynarodowa kampania 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Jest to już 31 edycja tego dorocznego wydarzenia. Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński włącza się w jego obchody.

Mamy przyjemność i zaszczyt poinformować, iż tegoroczna edycja kampanii została objęta patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Jacka Popiela.

W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ chcielibyśmy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach.

Więcej informacji na temat samej kampanii znajdą Państwo na stronach: http://kampania16dni.pl/ oraz https://16dayscampaign.org/. O poprzednich edycjach na UJ można przeczytać tu: https://bezpieczni.uj.edu.pl/16-dni-akcji.

 

PROGRAM:

  • środa, 30 listopada, w godz. 17.00–18.30 - Szkolenie „Stand Up” przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej - przygotowane przez L'Oréal Paris wraz z Centrum Praw Kobiet, którego celem jest nauczenie się, w jaki sposób bezpiecznie reagować, będąc świadkiem/świadkinią molestowania w miejscach publicznych, oraz jak się zachować, kiedy osobiście go doświadczymy (platforma Zoom: link do spotkania; identyfikator spotkania: 873 9459 2250; kod dostępu: 615024);
  • poniedziałek, 5 grudnia, w godz. 12.00–13.00 - Spotkanie konsultacyjne ws. Planu równości płci (I termin do wyboru) - zapraszamy społeczność akademicką do udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych dotyczących realizacji założeń ujętych w Planie (platforma Teams: link do spotkania);
  • wtorek, 6 grudnia, w godz. 16.00–20.00 - Szkolenie antydyskryminacyjne dla doktorantek i doktorantów - w czasie szkolenia przyjrzymy się mechanizmowi dyskryminacji, porozmawiamy o stereotypach i uprzedzeniach w oparciu o wybrane, autentyczne przykłady zachowań dyskryminujących, występujących w środowisku akademickim i zastanowimy się nad źródłami ochrony przed dyskryminacją w polskim systemie prawnym (platforma Teams, liczba miejsc ograniczona: link do formularza rejestracyjnego);
  • czwartek, 8 grudnia, w godz. 16.00–17.00 - Spotkanie konsultacyjne ws. Planu równości płci (II termin do wyboru) - zapraszamy społeczność akademicką do udziału w otwartych spotkaniach konsultacyjnych dotyczących realizacji założeń ujętych w Planie (platforma Teams: link do spotkania);
  • sobota, 10 grudnia, w godz. 12.00–15.00 - Warsztat „Jak chronić własne granice w trakcie badań?” - Podczas zajęć przyjrzymy się sytuacjom, w których może dochodzić do naruszania granic osobistych osób prowadzących badania i poszukamy sposobów na reagowanie w takich momentach. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, będziemy nie tylko rozmawiać o tych sytuacjach, ale i ćwiczyć reagowanie. Warsztat stanowi element wydarzenia „UWIKŁANIE W BADANIA SPOŁECZNE: metodologia, etyka, emocje w doświadczeniu badaczek i badaczy” (więcej informacji). Rejestracja osób uczestniczących odbywa się za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.