Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Kontrole akademików przez Policję przed Światowymi Dniami Młodzieży

Kontrole akademików przez Policję przed Światowymi Dniami Młodzieży

W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży funkcjonariusze Policji przeprowadzają z mieszkańcami Krakowa, w tym studentami polskimi i zagranicznymi rozmowy mające na celu m.in. ustalenie, czy osoby te posiadają istotne informacje dotyczące zagrożeń

W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży funkcjonariusze Policji przeprowadzają z mieszkańcami Krakowa, w tym studentami polskimi i zagranicznymi rozmowy - wywiady mające na celu m.in. ustalenie, czy osoby te posiadają istotne informacje dotyczące zagrożeń. Policjanci mają obowiązek sprawdzenia wszystkich budynków (w tym domów studenckich) zlokalizowanych przy trasach przemieszczania się papieża i pielgrzymów. Wizyty policji mogą odbywać się wieczorem oraz w weekendy. Niewykluczone są również kilkukrotne wizyty funkcjonariuszy w tych samych miejscach. Rozmowy są przeprowadzane w oparciu o obowiązujące przepisy - w szczególności ustawy o Policji, tzw. specustawy o ŚDM, a podejmujący je funkcjonariusze mają obowiązek prowadzić je w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste. Wywiady prowadzą funkcjonariusze umundurowani, jak również w ubiorze cywilnym. Każdy policjant przystępując do czynności podaje swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych. Natomiast policjant nieumundurowany ma obowiązek okazać legitymację służbową.

W strukturze Policji pracują pełnomocnicy do spraw ochrony praw człowieka, których zadaniem jest m.in. dbanie o przestrzeganie standardów ochrony praw człowieka w jednostkach Policji na terenie województwa oraz monitorowanie działań Policji pod kątem przestrzegania tych praw oraz respektowania godności człowieka. W Małopolsce takim pełnomocnikiem jest podinsp. Paweł Karnas: http://krakow.policja.gov.pl/pl/prawa-czlowieka-w-policji (email: p.karnas@malopolska.policja.gov.pl).

Ponadto, niezależnie od ŚDM, w sytuacjach przewidzianych przepisami ustawy o cudzoziemcach, funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo przeprowadzić w stosunku do studentów-cudzoziemców m.in. wywiad środowiskowy. Polega on na zebraniu informacji o miejscu pobytu, członkach rodziny i osobach, z którymi mieszka taka osoba, jej sytuacji materialnej i warunkach bytowych, pracy, jaką wykonuje/ prowadzonej działalności gospodarczej, podjęciu lub kontynuowaniu przez tę osobę nauki lub szkolenia zawodowego, a także innych niezbędnych informacji - w tym o ewentualnym podejmowaniu przez cudzoziemca działań mogących mieć wpływ na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego albo stanowiących zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wywiad środowiskowy przeprowadza się w miejscu zamieszkania lub pobytu cudzoziemca, w miejscu jego pracy lub nauki lub w miejscu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w godzinach od 6.00 do 22.00. Umundurowany funkcjonariusz ma obowiązek podać swój stopień oraz imię i nazwisko, w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, natomiast funkcjonariusz nieumundurowany ma ponadto obowiązek okazać legitymację służbową. Funkcjonariusze Straży Granicznej podejmują na terenie domów studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego działania po uzyskaniu pisemnej zgody Rektora UJ albo upoważnionej przez niego osoby.

Także w strukturze straży granicznej pracuje osoba odpowiedzialna za przestrzeganie standardów praw człowieka - jest to pełnomocnik Komendanta Głównego Straży Granicznej ds. Ochrony Praw Człowieka i Równego Traktowania płk SG Tomasz Lipski. Informację o zdarzeniu związanym z łamaniem praw człowieka przez straż graniczną można wysłać na adres: tomasz.lipski@strazgraniczna.pl.

W przypadku wątpliwości odnośnie do działań Policji i Straży Granicznej podejmowanych na terenie domu studenckiego lub innym miejscu należącym do Uniwersytetu Jagiellońskiego, proszę o kontakt: bezpieczny.student@uj.edu.pl.