Konferencja "Strategie przeciwdziałania dyskryminacji w szkolnictwie wyższym"

W dniu 9 grudnia 2011 r. Komisja ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała konferencję poświęconą strategiom przeciwdziałania dyskryminacji w szkolnictwie wyższym, w której udział wzięła Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów

W dniu 9 grudnia 2011 r. na Uniwersytecie Warszawskim z inicjatywy Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji odbyła się konferencja poświęcona stategiom przeciwdziałania dyskryminacji w szkolnictwie wyższym.

Konferencja rozpoczęła się wykładem prof. dr hab. Ewy Łętowskiej zatytuowanym „Równość, nierówność, konstytucja", w którym zwróciła uwagę między innymi na potrzebę wypracowania standrardu działania, reakcji na stwierdzone przypadki dyskryminacji, a dopiero w konsekwencji budowanie sformalizowanych procedur postępowania.

Pierwszą sesję poświęconą europejskim i amerykańskim standardom działań prorównościowych w szkolnictwie wyższym moderował prof. dr hab. Mirosław Wyrzykowski. Standardy niemieckie przedstawiła prof. UW dr hab. Bożena Chołuj, szwedzkie mgr Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, natomiast standardy z USA zaprezentowała prof. dr hab. Renata Siemieńska. Drugą sesję, poświęconą działaniom antydyskryminacyjnym w polskim szkolnictwie wyższym moderowała prof. UW dr hab. Bożena Chołuj. Dr hab. Jacek Kochanowski zwrócił uwagę na misję szkolnictwa wyższego w zapewnianiu jakości demokracji. Z kolei mgr Mariusz Drozdowski (Jej Perfekcyjność) zaprezentował raport z badań nad sytuacją osób LGBTQ studiujących na UW (pełną treść raportu można znaleźć na stronie Queer UW). Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara przedstawiła dotychczasową aktywność Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji na UW utworzonej w 2010 roku. Rzeczniczka Akademicka UW – mgr Anna Cybulko zwróciła uwagę na rolę mediacji w rozwiązywaniu sporów akademickich. Z kolei dr Adam Bodnar i dr Hanna Machińska zaprezentowali podręcznik Agencji Praw Podstawowych i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący niedyskryminacji.

Relacja filmowa z konferencji oraz dyskusji ekspertów jest dostępna na stronie Gender Studies Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.