Debata "Gdy Policja puka do drzwi..."

12 grudnia 2011 r. w Collegium Novum odbyła się debata pt. "Gdy Policja puka do drzwi..." z udziałem Pełnomocnika Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów oraz zaproszonych gości

W poniedziałek 12 grudnia 2011 roku odbyła się debata pt.: „Gdy Policja puka do drzwi…" zorganizowana przy współpracy studentek z ELSA Kraków oraz Pani mgr Katarzyny Jurzak-Mączki, Pełnomocnika Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów. Do dyskusji panelowej zaproszono Panią nadkom. Małgorzatę Ciesielską z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Kierownika Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Pana Marcina Jurczenko, oraz doktoranta z Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji UJ, Pana mgr. Pawła Czarneckiego.

Spotkanie zostało zainaugurowane przez Pełnomocnika Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów. Pani mgr Katarzyna Jurzak-Mączka przybliżyła zgromadzonym instytucję Pełnomocnika określając jej cel, funkcje oraz zadania. Następnie głos zabrali uczestnicy dyskusji panelowej.

Pani nadkom. Małgorzata Ciesielska w pierwszej kolejności zaznaczyła, iż Policja służy utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego nawiązując tym samym do podejmowanych przez Policję interwencji podczas imprez domowych oraz juwenaliowych. Wyjaśniła także na czym polega legitymowanie i „spisanie" oraz jakie obowiązki ma policjant dokonujący tych czynności.  Pani nadkom. Ciesielska mówiąc o utrzymywaniu porządku publicznego wskazała także na istotną rolę Straży Miejskiej i jej współpracę z Policją. Zwróciła uwagę, że najlepszymi i najskuteczniejszymi patrolami są tzw. patrole mieszane – policjantów i strażników.

Strażnik miejski Marcin Jurczenko powiedział, że najczęściej studenci mają do czynienia ze Strażą Miejską podczas wylegitymowania w celu ustalenia tożsamości. Strażnicy miejscy mogą udzielić pouczenia, nałożyć kredytowany mandat karny za popełnione wykroczenie (np. przejście na czerwonym świetle lub w niedozwolonym miejscu, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym itd.) albo skierować wniosek o ukaranie do sądu. Kończąc swą wypowiedź Pan Jurczenko wyraźnie podkreślił, iż wszystkie czynności służbowe podejmowane przez strażnika miejskiego  mogą być dokonywane jedynie w umundurowaniu.

Pan mgr Paweł Czarnecki skupił się przede wszystkim na płaszczyźnie normatywnej, wskazując konkretną podstawę prawną wymienionych przez Panią nadkom. Małgorzatę Ciesielską oraz Pana Marcina Jurczenko czynności procesowych podejmowanych zarówno przez funkcjonariuszy Policji jak i funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Po wypowiedzi każdego z panelistów rozpoczęła się debata. Obecni na sali studenci mieli możliwość zadania zaproszonym gościom pytań, które zaowocowały ożywioną, trwającą ponad 45 minut dyskusją. Studenci pytali przede wszystkim o konsekwencje odmowy podania danych osobowych podczas wylegitymowaniu przez policjanta albo strażnika miejskiego (warto pamiętać, że odmowa podania swoich danych osobowych albo podanie w trakcie legitymowania danych osobowych koleżanki/kolegi stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny – por. art. 65 kodeksu wykroczeń), możliwości podjęcia przez Policję czynności procesowej przeszukania przy wylegitymowaniu oraz o konsekwencje, jakie może ponieść policjant, kiedy odmówi osobie legitymowanej podania numeru legitymacji służbowej. Ponadto pytano o właściwe zachowanie się względem funkcjonariuszy Policji, kiedy zapukają do drzwi podczas wieczornej imprezy, jak również o to, jak radzić sobie z nieustannymi i jednocześnie bezpodstawnymi wezwaniami Policji przez „życzliwych sąsiadów".

Można mieć nadzieję, że studenci uczestniczący w debacie nabyli wiedzę, którą  będą mogli w przyszłości wykorzystać do kształtowania lepszych relacji z funkcjonariuszami Policji oraz Straży Miejskiej.

oprac. Daria Wójcik