Komunikat Sekcji Usług Serwerowo-Sieciowych UJ

Komunikat Sekcji Usług Serwerowo-Sieciowych UJ z ostrzeżeniem przed tzw. phishingiem

Szanowni Państwo,

informujemy, że obserwujemy rosnącą ilość nielegalnych prób podszywania się pod oficjalne serwisy internetowe. Celem ich jest wyłudzanie danych osobowych i haseł od użytkowników. Coraz więcej jest prób podszywania się pod serwisy UJ a szczególnie pod administratorów centralnej poczty UJ. Coraz więcej jest fałszywych e-maili wysyłanych niby przez naszych administratorów (w języku angielskim i nawet polskim!). Oszuści stosują tutaj coraz bardziej wyrafinowane metody, aby przekonać użytkownika o konieczności podania swoich danych lub haseł. To zjawisko ma swoją nazwę: phishing. Podanie osobom trzecim naszych danych może narazić na wiele nieprzyjemności lub kłopotów nie tylko dla konkretnej osoby, ale nawet dla całej uczelni!

Informujemy, że administratorzy serwerów ogólnouczelnianych, wydziałowych, instytutowych nie proszą o przesyłanie takich danych drogą mailową ani o podanie tych danych poprzez wypełnienie jakiś formularzy na dedykowanych stronach WWW (szczególnie, kiedy adresy tych stron wskazują, że serwery je obsługujące są poza domeną UJ). Nie wysyłamy też e-maili z prośbami o „weryfikację swoich danych" (aby np. przedłużyć ważność konta, zmienić status i limit konta itp). Prosimy nie odpowiadać na takie maile, nie wypełniać jakichkolwiek formularzy, nie korzystać z podanego linku w e-mailu i nie udostępniać swych danych osobowych, loginu i haseł dostępowych do kont.

Każdy podejrzany list należy przesłać do administracji poczty centralnej UJ na adres: ujmail@uj.edu.pl.
Pozwoli to na zablokowanie dostarczanie kolejnych kopi danego listu (który podszywa się pod serwisy UJ) do kolejnych użytkowników naszego systemu.

Jednocześnie też prosimy o nie wprowadzanie do obcych systemów informatycznych legalnie działających, ale niebędących pod kontrolą UJ, swych danych dostępowych (tj. takich jak np. nazwa użytkownika i hasło) dotyczących serwisów UJ.

Dr Józef Oleszkiewicz
Kierownik Sekcji Usług Sieciowo-Serwerowych UJ