Konferencja "Samobójstwo - stare problemy, nowe rozwiązania"

Celem konferencji naukowej "Samobójstwo - stare problemy i nowe rozwiązania", która odbyła się 10-11 czerwca 2013 r. w Krakowie było spojrzenie na problem samobójstw i prób samobójczych z perspektywy różnych nauk - kryminologii, kryminalistyki, medycyny sądowej, psychologii, psychiatrii i socjologii.

Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia w wyniku zamachu samobójczego codziennie umiera 1300-1500 osób. Liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie 15 razy większa. W wielu krajach, także w Polsce, obserwuje się zwiększenie liczby samobójstwa zwłaszcza wśród młodzieży, co czyni to zjawisko coraz bardziej niepokojącym. Samobójstwo stanowi zatem nie tylko istotny problem prawny, ale i społeczny.

Tej właśnie tematyce poświecona była konferencja naukowa "Samobójstwo - stare problemy i nowe rozwiązania", która odbyła się 10-11 czerwca 2013 r. w Krakowie. Celem konferencji było spojrzenie na problem samobójstw i prób samobójczych z perspektywy różnych nauk - kryminologii, kryminalistyki, medycyny sądowej, psychologii, psychiatrii i socjologii.

Konferencja stanowiła okazję do spojrzenia na etiologię samobójstw, czynniki ryzyka prób samobójczych, specyfikę interwencji w przypadku próby samobójczej, profilaktykę samobójstw oraz aspekty prawne samobójstwa.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora UJ, prof. dr. med. hab. Wojciecha Nowaka.

W organizację konferencji zaangażowane były następujące podmioty:

• Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury;
  • Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ;
  • Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak";
  • Klinika św. Moniki w Myszkowie;
  • Prokuratura Generalna, wydawca "Prokuratury i Prawa";
  • "Edukacja Prawnicza";
  • "Charaktery. Magazyn psychologiczny";
  • Centrum Alternatywnego Rozwiązywania Sporów przy WPiA UJ;
  • Sekcja Kryminalistyki TBSP UJ;
  • Sekcja Kryminologii TBSP UJ;
  • Bezpieczny Student UJ.

Konferencja odbyła się także dzięki następującym osobom:

• dr hab. Janina Czapska, prof. UJ - p.o. Kierownika Katedry Kryminalistyki i Bezpieczeństwa Publicznego;
  • mgr Katarzyna Jurzak-Mączka - Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów;
  • dr Joanna Kabzińska;
  • dr Joanna Stojer-Polańska;
  • mgr Anna Biederman-Zaręba.