listopad 2014

20141115

Warsztat WenDo (15-16.11.2014 r.)

Data: 15.11.2014 - 16.11.2014
Organizator: Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Autonomia
Warsztat WenDo (15-16.11.2014 r.)

Zapisy na dwudniowy warsztat antyprzemocowy WenDo dla studentek i doktorantek UJ odbywający się w ramach kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć"

Warsztat organizowany jest w ramach kampanii "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na Płeć" i jest realizowany dzięki współpracy Fundacji Autonomia i Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym szczególnie Pełnomocniczki Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów. Kampania "16 dni..." została objęta honorowym patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Weź udział w warsztacie WenDo jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności w zakresie:

• skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji,
  • rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic,
  • podejmowania decyzji,
  • reagowania na sytuacje przekraczania granic,
  • samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści.

Jeśli chcesz doświadczyć własnej siły fizycznej, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby - koniecznie weź udział w WenDo.

Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w szkole, w pracy, w domu - weź udział w WenDo.

Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się jak reagować na przemoc oraz różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

Aby wziąć udział w WenDo nie potrzeba siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.

WenDo to w polskim tłumaczeniu "Droga Kobiet". WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, która łączy metody samoobrony fizycznej i psychicznej. Od "zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony uwzględniająca perspektywę płci społeczno-kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, elementy psychodramy, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 12-osobowej grupie.

W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.

Termin: 15-16.11.2014 r., godz. 10.00-16.30

Warsztaty są planowane jako całość, dlatego nie będzie możliwe dołączenie do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia. Wymagane jest uczestnictwo w całości zajęć.

Miejsce: krakowski Kazimierz (dokładne miejsce zostanie podane osobom, które otrzymają potwierdzenie rezerwacji miejsca na zajęciach)

Koszt udziału: standardowo koszt udziału w warsztacie wynosi ok. 200 złotych. Dzięki wsparciu finansowemu UJ możliwe było obniżenie kosztu dla uczestniczek do symbolicznej kwoty 20 zł (pokrycie kosztów materiałów warsztatowych i sali).

Zapisy: zapisy trwają do 10 listopada 2014 r. Aby wziąć udział w warsztacie należy wypełnić formularz on-line i po otrzymaniu potwierdzenia wolnych miejsc należy dokonać wpłaty 20 zł na konto Fundacji Autonomia (dokładne informacje zostaną podane w osobnej korespondencji - proszę nie wpłacać pieniędzy bez otrzymania potwierdzenia, że są jeszcze wolne miejsca).