Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Oświadczenie Działu Bezpieczni UJ ws. nienawistnych wypowiedzi wobec osób LGBTQIA+

Oświadczenie Działu Bezpieczni UJ ws. nienawistnych wypowiedzi wobec osób LGBTQIA+

Nie każda wypowiedź o charakterze mowy nienawiści prowadzi do poważnych zbrodni, ale wszystkie zbrodnie z nienawiści poprzedzone są wcześniejszą stygmatyzacją i dehumanizacją określonych osób i podżeganiem do przestępstw - ostrzegała w 2015 roku sprawozdawczyni do spraw mniejszości Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

 

 

Kraków, dnia 16 czerwca 2020 r.

 

 

Oświadczenie
Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ
w sprawie pojawiających się w przestrzeni publicznej
nienawistnych wypowiedzi wobec osób LGBTQIA+

 

 

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, Studentki i Studenci, Doktorantki i Doktoranci,

jako pracownice i pracownicy Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ, pragniemy w sposób zdecydowany wyrazić sprzeciw wobec pojawiających się w dyskursie publicznym nienawistnych, dehumanizujących, naruszających godność wypowiedzi uderzających w społeczność LGBTQIA+. Nie w wyimaginowaną, nieistniejącą ideologię, ale w konkretne osoby: członkinie i członków wspólnoty najstarszej polskiej uczelni, nasze współpracowniczki i współpracowników, nasze nauczycielki akademickie i naszych nauczycieli akademickich, nasze doktorantki i naszych doktorantów, nasze studentki i naszych studentów. Jest to dla nas tym bardziej bolesne, że poniżające i wyszydzające wypowiedzi są wygłaszane także przez przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego.

Zabieramy głos, bo bierność nie jest neutralnością. Nienawistne wypowiedzi są krzywdzące nie tylko dla osób ze społeczności LGBTQIA+, ale także dla ich dzieci, rodziców, rodzeństwa i przyjaciół. Jak pokazuje historia są również niezwykle niebezpieczne.

Nie każda wypowiedź o charakterze mowy nienawiści prowadzi do poważnych zbrodni, ale wszystkie zbrodnie z nienawiści poprzedzone są wcześniejszą stygmatyzacją i dehumanizacją określonych osób i podżeganiem do przestępstw - ostrzegała w 2015 roku sprawozdawczyni do spraw mniejszości Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.

Zabieramy głos, bo to nie czas na milczącą niezgodę, lecz moment, gdy wszyscy i wszystkie powinniśmy pokazać, że tworzymy grono wspierających sojuszników i sojuszniczek niezgadzających się na wypowiedzi, które nigdy nie powinny pojawić się w ramach demokratycznego dyskursu.

Zabieramy głos, aby powiedzieć, że sprzeciwiamy się nienawiści, homofobii i transfobii. Możecie liczyć na nasze wsparcie.

 

 

Katarzyna Jurzak

Wojciech Jarczyk

Joanna Kotela

Michał Powszedniak

Ewa Stoecker

Stella Strzemecka