Wokół Strategii rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego do 2030 roku

W piątek, 30 kwietnia, tuż przed rozpoczęciem weekendu majowego odbyło się pierwsze otwarte spotkanie prowadzone w ramach cyklu „Rozmowy o akademii w Biurze Rzeczniczki Praw i Wartości Akademickich”. Było ono częścią uniwersyteckich konsultacji nad roboczym dokumentem Strategii rozwoju Uniwersytetu Jagiellońskiego do 2030 roku.

Kierunek spotkania wyznaczały zagadnienia i postulaty związane z:

• zrównoważonym rozwojem i klimatem;
  • warunkami pracy;
  • dyskryminacją, bezpieczeństwem i równym traktowaniem;
  • dydaktyką.

Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ był reprezentowany przez Ewę Stoecker, która zwróciła uwagę na brak w strategii odniesień do równości, sprawiedliwości i solidarności, które naszym zdaniem leżą w dużej mierze u podstaw zapewniania poczucia bezpieczeństwa i równego traktowania. Przedstawiła również propozycję zmian, w tym m.in.:

• wymienienie w otwartym katalogu przesłanek, ze względu na które obowiązuje ochrona przed dyskryminacją;
  • wprowadzenie zapisów związanych z wdrożeniem w najbliższym czasie procedur antydyskryminacyjnych - osobnej dla osób zatrudnionych na uczelni i osobnej dla osób studiujących;
  • kwestię wyrównywania warunków pracy kobiet i mężczyzn;
  • specjalne zaadresowanie kwestii eliminacji przypadków molestowania seksualnego pomiędzy osobami zatrudnionymi na uczelni oraz w niej studiującymi;
  • ujęcie w strategii zagadnień związanych z pełną dostępnością uniwersytetu dla osób z niepełnosprawnościami.

Nasz zespół chciałby serdecznie podziękować Rzeczniczce Praw i Wartości Akademickich, pani profesor Beacie Kowalskiej, za zaproszenie do dyskusji i wyraża nadzieję na dalszą, owocną współpracę.

Źródło: https://ombuds.uj.edu.pl/