Forum Ombudsmanów Uczelni Publicznych

W dniu 28 października 2021 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyło się Forum Ombudsmanów Uczelni Publicznych, organizowane przez Rzeczniczkę Praw Studenta AGH.

W dniu 28 października 2021 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyło się Forum Ombudsmanów Uczelni Publicznych, organizowane przez Rzeczniczkę Praw Studenta AGH, Agnieszkę Zatykę-Szlachcic, wraz z zespołem.

Forum było okazją do spotkania się osób dbających o prawa studenckie i przeciwdziałających przemocy i dyskryminacji na uczelniach, a zajmujących różne stanowiska – rzeczników (rzeczniczek), pełnomocników (pełnomocniczek) itp. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele i przedstawicielki uczelni z całej Polski, m.in. Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Torunia, Rzeszowa. Uniwersytet Jagielloński reprezentował Michał Powszedniak, p.o. kierownika Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

Forum otworzyli prorektor AGH ds. studenckich, prof. dr hab. inż. Rafał Dańko, oraz prorektor AGH ds. kształcenia, prof. dr hab. inż. Wojciech Łużny. Swoje wystąpienia wygłosili Rzeczniczka Praw Studenta AGH w latach 2016-2021, prof. dr hab. inż. Manuela Reben, oraz Rzecznik Praw Studenta przy Parlamencie Studentów RP, Mateusz Kuliński. Głos zabrał również Rzecznik Praw Doktoranta przy Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Wojciech Kiełbasiński.

W pierwszej sesji dyskusyjnej, poświęconej formom działania rzeczników i rzeczniczek, moderowanej przez przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH, Jakuba Śliwińskiego, udział wzięli:

• dr Justyna Małkuch-Świtalska – Rzecznik-mediator Politechniki Krakowskiej,
  • dr Bartłomiej Chludziński – Rzecznik Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • mec. Oskar Luty – Ombudsman Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W drugiej sesji dyskusyjnej, poświęconej problemowi seksizmu na uczelniach, moderowanej przez Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji Uniwersytetu Wrocławskiego, mec. dr. Łukasza Prusa, udział wzięli:

• Beata Romek – Pełnomocniczka Rektora ds. przeciwdziałania molestowaniu i dyskryminacji na Politechnice Krakowskiej,
  • Michał Powszedniak – p.o. kierownika Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

Akademii Górniczo-Hutniczej dziękujemy za organizację Forum, a wszystkim uczestnikom i uczestniczkom za inspirujące spotkanie oraz interesujące dyskusje.

Jednocześnie zachęcamy do włączenia się w prace sieci zrzeszającej osoby pełniące różnego rodzaju funkcje związane z prawami, wartościami, wolnościami akademickimi, równym traktowaniem, przeciwdziałaniem dyskryminacji, bezpieczeństwem na uczelniach (https://bezpieczni.uj.edu.pl/wspolpraca-krajowa).

Fot. AGH