Konferencja "Kobieta w prawie" 16-17 marca 2012 r.

Termin: 16.03.2012 - 17.03.2012

W dniach 16-17 marca 2012 r. w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja "Kobieta w prawie. Woman in law" zorganizowana przez Ośrodek Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UJ oraz Sekcję Prawa Międzynarodowego Publicznego i Praw Człowieka Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ.

Konferencja miała na celu przyjrzenie się prawom kobiet z perspektywy wypływających z godności człowieka. Pierwszy dzień konferencji poświęcony był rolom, jakie przymuje współczesna kobieta - specjalista, pracownik, naukowiec, matka, żona. Dr hab. Aleksander Sobczyk przedstawił konstytucyjną perpsktywę ochrony pracy kobiet, natomiast dr Dominika Dörre – Nowak zwróciła uwagę na regulacje ochronne zawarte w polskim Kodeksie pracy w związku z rodzicielstwem. Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego Biura RPO – Mirosław Wróblewski omówił aktywność Rzecznika Praw Obywatelskich jako ombudsmana i niezależnego organu równościowego w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć.  W dyskusji  poświęconej roli prawa we wspieraniu aktywnej pozycji kobiet w życiu społecznym wzięli udział uczestnicy panelu ekspertów oraz zaproszeni goście. Następnie miał miejsce panel referatów studenckich.

Drugiego dnia konferencji uwagę skupiono na zagadnieniach naruszeń godności kobiet – przemocy domowej, handlowi ludźmi. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, Agnieszka Kozłowska – Rajewicz wygłosiła referat na temat przemocy wobec kobiet jako wyniku stereotypów płci. Rebecca S. Henry z Amercian Bar Association Commission on Domestic & Sexual Violence (Washington DC) omówiła zagadnienie przemocy domowej. Obrady zakończyła kolejna sesja referatów studenckich.

Konferencji towarzyszyła wystawa "Życie Marii Skłodowskiej – Curie" zorganizowana dzięki pomocy Instytutu Francuskiego w Krakowie i Muzeum w Paryżu.

"Kobieta w prawie.Woman in law" w prasie.

Data opublikowania: 16.03.2012
Osoba publikująca: Magdalena Gumularz