Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Relacja ze szkoleń "KibicUJ bezpiecznie" 16 i 23 kwietnia 2012 r.

Relacja ze szkoleń "KibicUJ bezpiecznie" 16 i 23 kwietnia 2012 r.

W dwa kolejne poniedziałki, 16 i 23 kwietnia 2012 r., kom. Wojciech Chechelski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził szkolenia dla studentów z zakresu bezpieczeństwa w trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012

W dwa kolejne poniedziałki, 16 i 23 kwietnia 2012 r., o godzinie 10.00 w Auditorium Maximum UJ rozpoczęły się szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012. Ich celem było przede wszystkim uświadomienie uczestnikom jak w tym czasie zorganizowane będzie miasto, jakie potencjalne zagrożenia mogą ich spotkać oraz w jaki sposób można się ich wystrzegać.

Spotkania prowadził komisarz Wojciech Chechelski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Rozpoczął od prezentacji usytuowania aren sportowych oraz strefy kibica na krakowskich Błoniach. Zwrócił uwagę na możliwe modyfikacje w rozkładach komunikacji miejskiej i zbiorowej na trasie aren i z dworca oraz lotniska Balice.

Następnie omówił najważniejsze z perspektywy kibiców zagadnienia poruszone w ustawie o  bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 r. (niektóre jej regulacje zostały stworzone specjalnie na potrzeby Euro 2012). Prowadzący poinformował jakie rodzaje imprez podlegają regulacji ustawowej (np. mecze piłki nożnej, masowe imprezy artystyczno – rozrywkowe czy masowe imprezy sportowe) oraz które z nich jej nie podlegają (np. imprezy w teatrach, operetkach, imprezy dla osób niepełnosprawnych, dla dzieci czy też takie, gdzie nie pobiera się opłaty za wstęp).

Kolejnym poruszanym zagadnieniem był sposób w jaki ma być zapewnione bezpieczeństwo podczas ww. wydarzeń. Za bezpieczeństwo podczas imprezy masowej odpowiada organizator. W jego imieniu zadania wykonują specjalnie przeszkoleni pracownicy ochrony. Dodatkowo, regulamin obiektu, na którym odbywa się impreza masowa musi być umieszczony w widocznym miejscu, najlepiej w formie przystępnej dla większości uczestników np. obrazkowej. Organizator, aby zapewnić bezpieczeństwo, ma prawo nagrywać wydarzenia za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

W tym kontekście dowiedzieliśmy się, że na meczach może pojawić się również Policja, nie tylko „w cywilu". Może być ona uprawniona do interwencji w przypadku zakłócenia porządku publicznego lub też może zostać wezwana przez organizatora w razie naruszenia porządku na terenie, na którym odbywa się dane wydarzenie. Uczestnicy imprezy mogą zostać również poproszeni przez pracowników o okazanie biletu ze wskazanym miejscem i sektorem, w którym mają przebywać w czasie trwania imprezy. Osoby poniżej 13. roku życia mogą poruszać się w czasie imprezy tylko w towarzystwie opiekuna. Policja będzie uprawniona do wydawania poleceń porządkowych (opuszczenie miejsca imprezy), które uczestnicy są zobligowani wykonać. Natomiast służby porządkowe na imprezie masowej mogą zakazać wstępu na taką imprezę osobie, która posiada w tym czasie tzw. „zakaz stadionowy" oraz osobom pod wpływem alkoholu. Podkreślono jednak, że każdy taki pracownik służby porządkowej musi posiadać widoczny i czytelny identyfikator. W razie nieposłuszeństwa ze strony uczestników imprezy, służby porządkowe mają jedynie uprawnienie do ujęcia delikwenta bądź nakazania mu opuszczenia terenu imprezy. Zatrzymania może dokonać jedynie Policja.

Prowadzący przybliżył również funkcję jaką sprawują spottersi, czyli policjanci – kibice. Mają oni za zadanie w sposób jawny reprezentować interesy swoich kibiców, działać na rzecz bezpieczeństwa. Stanowią oni swoistą strefę buforową.

Następnie udzielono wielu praktycznych wskazówek na poszczególne tematy. Między innymi, w jaki sposób zachowywać się podczas zakłócenia porządku. Należy wówczas zachować spokój, stosować się do  poleceń wydawanych przez pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, nie wznosić niepotrzebnych okrzyków, w razie konieczności wezwać Policję i nie wchodzić w pole jej działań interwencyjnych. Poinformowano również, że podczas opuszczania miejsca imprezy masowej, w razie ogłoszenia zagrożenia bombowego, należy zabrać ze sobą wszystko, co się ze sobą przyniosło (odzież, torby, artykuły spożywcze itd.). Pozwoli to znacznie skrócić i przyspieszyć sprawdzenie terenu przez służby.  

Poruszane były również zagadnienia dotyczące bezpiecznego powrotu do miejsca zamieszkania, szczególnie w nocy – prowadzący przestrzegł przed samotnym wracaniem po zmroku przez miejsca słabo lub w ogóle nie oświetlone. Wspomniał również, że ofiarami przestępstw mogą stać się osoby, które właśnie samotnie przebywają w takich miejscach. W oparciu o materiały przygotowane przy współpracy z krakowskimi galeriami handlowymi, kom. Wojciech Chechelski omówił zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów, co okazało się bardzo przydatne zwłaszcza w kontekście doniesień prasowych o kradzieżach środków z kont bankowych.

Na koniec poruszono kwestię związaną z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W tym kontekście można było dowiedzieć się czy posiadanie substancji podlegającej ustawie w ilościach nieznacznych jest karane w prawie polskim (tak, jest !!!). Przestrzeżono szczególnie przed sytuacjami takimi jak zabawy klubowe, kiedy to jesteśmy wyjątkowo narażeni na to, że substancja taka zostanie podana nam bez naszej wiedzy czy woli. Prowadzący poinformował również, że w praktyce nie istnieje okres 72 godzinnego oczekiwania po zaginięciu osoby aby rozpocząć jej poszukiwania. Szczególnie w przypadku dzieci czy też zagrożenia handlu ludźmi.

Spotkania zakończyły się o godzinie 12.30. Można było wówczas przymierzyć strój, w jakim funkcjonariusze pracują podczas zabezpieczania imprez takich jak Euro i przekonać się, że nie jest to „lekka" praca.

oprac. Kamila Kochanowska