15-20 maja 2012 r. - akcja juwenaliowa "Bezpieczny student 2 - imprezuj bezpiecznie"

W dniach od 15 do 20 maja 2012 r. w trakcie plenerowych imprez juwenaliowych studenci i studentki z Instytutu Pedagogiki prowadzili akcję pod hasłem "ImprezUJ bezpiecznie!"

W dniach 15 – 20 maja odbyła się seria imprez plenerowych i koncertów w ramach corocznych Juwenaliów Krakowskich. W tym roku grupa wolontariuszy – studentek i studentów z Instytutu Pedagogiki przeprowadziła akcję „Bezpieczny Student 2 – imprezUJ bezpiecznie". Studenci opracowali ulotki z informacjami, jak się bezpiecznie bawić, gdzie w razie potrzeby szukać pomocy, co zrobić, gdy pomiesza się ze sobą różne substancje psychoaktywne itp. Oprócz ulotek wolontariusze rozdawali również materiały prewencyjne zasponsorowane przez firmę Unimil sp. z o.o. oraz ulotki i materiały przekazane przez Krajowe Centrum ds. AIDS.

Działalność wolontariuszy nie ograniczała się jedynie do dystrybucji różnorodnych materiałów. Studenci biorący udział w koncertach juwenaliowych brali udział w konkursach, w których nagrodami były m. in. smycze i bawełniane torby z logo UJ. Studenci chętnie podejmowali próby zdobycia nagród. Jednak pytania konkursowe (dotyczące HIV/AIDS, substancji psychoaktywnych, sankcji karnych związanych z posiadaniem substancji psychoaktywnych) nie były tak proste, jak się wydawało ich twórcom. Zazwyczaj jednak po dłuższym namyśle większość biorących udział w konkursie udzielała prawidłowych odpowiedzi. Warto dodać, że w pierwszych dniach akcji studenci byli nieco skrępowani materiałami otrzymywanymi od wolontariuszy, jednak w miarę trwania Juwenaliów nieśmiałość zniknęła, a studenci aktywnie poszukiwali wolontariuszy, w celu uzyskania materiałów i/lub wzięcia udziału w konkursie.

Każdego dnia podczas imprez plenerowych co najmniej trójka wolontariuszy pełniła dyżur. W akcji wzięło udział dziewięciu wolontariuszy, których pracę koordynowała jej organizatorka i współpomysłodawczyni – Natalia Lisińska.  Akcja „Bezpieczny student 2 – imprezuj bezpiecznie"  została zorganizowana przy współpracy z Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów – Katarzyną Jurzak-Mączką.

Zapraszamy także do zapoznania się ze sprawozdaniem z akcji „Bezpieczny student" przeprowadzonej 21. marca 2012 r. w Instytucie Pedagogiki UJ.

Oprac. Natalia Lisińska