Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

"Weekend bez uprzedzeń: różnorodność i równość"

W dniach 11-14 kwietnia 2013 r. Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa, Ośrodek Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, Instytutem Socjologii UJ oraz Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów zorganizowali "Weekend bez uprzedzeń: różnorodność i równość"

W dniach 11-14 kwietnia 2013 r. Fundacja na Rzecz Różnorodności Polistrefa, Ośrodek Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie, Instytutem Socjologii UJ oraz Pełnomocnikiem Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów zorganizowali "Weekend bez uprzedzeń: różnorodność i równość". 

JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak objął wydarzenie Honorowym Patronatem. 
 
Projekt miał na celu promowanie idei równości oraz umożliwienie odbiorcom weryfikację ich wyobrażeń i postaw w stosunku do grup mniejszościowych. 
 

Czwartek, 11 kwietnia:  Warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Celem warsztatu było podniesienie wiedzy uczestników na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, mechanizmów ich powstawania i utrwalania. Uczestnicy będą mieli możliwość przyjrzenia się swoim przekonaniom, emocjom i zachowaniom, w zakresie tematyki warsztatu, a przez to poszerzenia samoświadomości oraz zmian w tym obszarze.

 

Piątek, 12 kwietnia: Wernisaż zdjęć z konkursu fotograficznego pt.: „Różnorodność" 

Konkurs fotograficzny był związany tematycznie z hasłem RÓŻNORODNOŚĆ, autorzy zdjęć mieli za zadanie ukazać otaczający ich świat przez pryzmat tego pojęcia, uchwycić takie ujęcie różnorodności, które jest im najbliższe. 

 

Sobota, 13 kwietnia: Żywa biblioteka 

Żywa Biblioteka jest to promowana przez Radę Europy metoda edukacyjna, polegająca na spotkaniu „książek", którymi są osoby ze środowisk i grup, obarczonych stereotypami, i „czytelników", czyli osób, które chcą z nimi porozmawiać, poznać ich historie. Katalog „książek" obejmował 25 „pozycji", w tym liczne książki obcojęzyczne – mówiące w języku angielskim, francuskim, ukraińskim.

 

Niedziela, 14 kwietnia: Gra miejska 

Uczestnicy zostali podzieleni na 4 drużyny – cudzoziemców, osoby z niepełnosprawnościami, mniejszości seksualne oraz mniejszości religijne i światopoglądowe. Przydział do drużyny był całkowicie losowy, poprzez rzut kostką. Każda z drużyn musiała zmierzyć się z wyzwaniami, które codzienne życie stawia przez osobami przynależącymi do każdej z mniejszości.  Ponadto uczestnicy zastanawiali się, z jakimi przejawami dyskryminacji spotykają się dane grupy oraz jak można temu przeciwdziałać. Całość wieńczyła dyskusji. 

oprac. Agnieszka Kasztalska

Do pobrania: relacja z wydarzenia