Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Relacja z kwietniowego spotkania All in Talks

17 kwietnia 2013 r. w Instytucie Amerykanistyki wystartował cykl All in Talks. Na każde ze spotkań odbywających się w jego ramach zapraszani będą ludzie ze świata nauki lub po prostu mocno zaangażowani w życie społeczne eksperci w danej dziedzinie. Gośćmi pierwszego spotkania odbywającego się pod hasłem STOP! Dyskryminacji. Jak radzić sobie na UJ? były: Katarzyna Jurzak-Mączka oraz Agata Teutsch

17 kwietnia 2013 r. w Instytucie Amerykanistyki wystartował cykl All in Talks. Na każde ze spotkań odbywających się w jego ramach zapraszani będą ludzie ze świata nauki lub po prostu mocno zaangażowani w życie społeczne eksperci w danej dziedzinie. Gośćmi pierwszego spotkania odbywającego się pod hasłem STOP! Dyskryminacji. Jak radzić sobie na UJ? były: Katarzyna Jurzak-Mączka pełniąca funkcję Pełnomocnika Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów oraz Agata Teutsch - współzałożycielka i prezeska fundacji Autonomia zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji, zwłaszcza ze względu na płeć.

 

Podczas spotkania Pani Katarzyna opowiedziała o pełnionej przez siebie funkcji. To właśnie u niej może szukać pomocy każdy student będący ofiarą dyskryminacji, czy nawet molestowania seksualnego. Od Pani Agaty natomiast usłyszeć można było co nieco na temat działalności fundacji Autonomia oraz o sposobach przeciwdziałania dyskryminacji. Istotną rolę odgrywa tu przede wszystkim angażowanie się w działania skierowane do studentów.

 

Kilkakrotnie nawiązywano więc do organizowanej od 1992 roku kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu Na Płeć. W 2012 roku miała miejsce dziesiąta, jubileuszowa, edycja, o której można było przeczytać na stronie: 

http://allinuj.pl/16-dni-akcji-przeciwko-przemocy-ze-wzgledu-na-plec-n113.html

 

Spotkanie z obiema paniami nie tylko pokazało jak można przeciwdziałać dyskryminacji, ale jak istotny problem stanowi ona na naszej uczelni. Według badań dotyczących poczucia bezpieczeństwa studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim nie wynika ona zresztą tylko i wyłącznie z płci, światopoglądu, orientacji seksualnej, religii czy stanu zdrowia. Sporym zaskoczeniem może być bowiem fakt, iż dyskryminowani przez wykładowców czują się studenci studiów niestacjonarnych i kończący I stopień studiów poza Uniwersytetem Jagiellońskim. Co jednak jest warte podkreślenia - oprawcami dużo częściej stają się jednak inni studenci.

 

Wiele zostało już zrobione, ale sporo jeszcze jest do zrobienia na naszej uczelni, by studenci mogli czuć się całkowicie bezpiecznie. Zmian wymagają zwłaszcza procedury prawne, które obecnie przyczyniają się do długiego trwania postępowań. Dla tego tak ważne jest angażowanie się w działania mające na celu zmianę przepisów.

 

Gdy jednak już staniemy się ofiarą lub świadkiem takich sytuacji najważniejszą rzeczą jest przede wszystkim szybka reakcja i zgłoszenie przypadku odpowiedniemu organowi.

 

oprac. Dorota Machniewska, źródło: http://allinuj.pl/stop-dyskryminacji-jak-radzic-sobie-na-uj-relacja-n298.html