Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Wernisaż prac fotograficznych i debata "Przestrzenie wykluczone - wykluczające przestrzenie" - 6 marca 2013 r.

6 marca 2013 r. w Instytucie Pedagogiki UJ odbyła się debata pt. "Przestrzenie wykluczone - wykluczające przestrzenie", jako wydarzenie towarzyszące wernisażowi prac fotograficznych dr Małgorzaty Michel

6 marca o godz. 18:00 w Instytucie Pedagogiki UJ odbył się wernisaż prac fotograficznych dr Małgorzaty Michel poświęconych przestrzeniom wykluczonym oraz wykluczającym. Prezentowane prace są efektem projektu badawczego realizowanego w 2012 roku w Łodzi. W dyskusji panelowej, jaka towarzyszyła wystawie prac wzięli udział: dr Magłorzata Michel (adiunkt w Instytucie Pedagogiki UJ) oraz współautorzy książki pod red. dr hab. Janiny Czapskiej "Zapobieganie przestępczości przez kształtowanie przestrzeni. Teoria. Badania. Praktyka" - mgr Jakub Mączka (doktorant na Wydziale Prawa i Administracji UJ) oraz mgr Katarzyna Jurzak-Mączka (Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów, doktorantka WPiA UJ).

Zaprezentowane fotografie stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat możliwości zapewniania bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa w oparciu o rozwiązania architektoniczne oraz budowanie więzi społecznych. Zastanawiając się nad relacją między pojęciami „przestrzeni wykluczających" i „przestrzeni wykluczonych" paneliści nawiązali do koncepcji defensible space  Oscara Newmana oraz offensible space Randalla Atlasa. Dyskusja ogniskowała się wokół próby znalezienia odpowiedzi na pytanie czym jest przestrzeń bezpieczna, jak ją kształtować w przestrzeniach wykluczonych. Poruszono też kwestię zapewniania bezpieczeństwa osób studiujących na Uniwersytecie Jagiellońskim.      

O wystawie:
Prezentowane przez dr Małgorzatę Michel prace są efektem projektu, który autorka realizowała w wakacje 2012 w Łodzi. Autorka posiada na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych, jedna z nich odbyła się dwa lata temu w Instytucie Pedagogiki UJ, kolejne w Wyższej Szkole Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie. Prezentowane fotografie były efektem projektów realizowanych w Berlinie oraz Kiszyniowie, a ich celem było ukazanie przestrzeni wykluczonych w tkance miasta. Autorka, inspirowana koncepcją Crime Prevention Through Environmental Design realizuje swoje kolejne projekty artystyczno - badawcze, przybliżając odbiorcy obrazy miejskich przestrzeni, jednocześnie realizując badania z pogranicza nauk społecznych i etnologicznych, dotyczące generowania zachowania ludzkiego przez przestrzeń oraz pokazując znaki, jakie w przestrzeni miejskiej pozostawiają osoby wykluczone.
Oprawa muzyczna: Sebastian Anioł