11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Termin: 18.10.2013 - 21.10.2013
Organizator: Fundacja Autonomia, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ, Stowarzyszenie All in UJ oraz wolontariuszki
Kontakt: m.korona@autonomia.org.pl, 608 073 914

11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Kraków, 18-21 października 2013

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie, drugi co do wielkości festiwal filmów o prawach człowieka na świecie, organizowany jest co roku w grudniu Warszawie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Od 2003 roku w kilkudziesięciu miastach w Polsce, we współpracy z wieloma partnerami – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi – organizowana jest jego objazdowa edycja.

W tym roku w Krakowie w dniach od 18 do 21 października odbędzie się już 11. edycja Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. W jej trakcie zostanie zaprezentowanych kilkanaście starannie wyselekcjonowanych filmów dokumentalnych z całego świata, których tematem są szeroko rozumiane prawa człowieka.  Większość z nich obejrzeć można jedynie w trakcie festiwalu.

W ramach projekcji i dyskusji podejmiemy m.in. takie tematy jak prawa reprodukcyjne i prawo do zdrowia („Uwolnić poród", „Jak przetrwać zarazę", „Porządna dziewczyna"), blok poświęcony etycznym wymiarom konsumpcji i turystyki („Biały Skarb: Zbieracze Soli Z Caqueny", „Z kamerą wśród ludzi"), współczesnym torturom i ich związkom z łamaniem praw człowieka („Czerwony Khmer i jego obrońca", „Wyznania pod przymusem").

Oprócz projekcji odbędą się również wydarzenia towarzyszące: dyskusje z udziałem zaproszonych gości: Pawła Cywińskiego, dziennikarza, orientalisty, kulturoznawcy i podróżnika, Marii Humy, koordynatorki kampanii Kupuj Odpowiedzialnie realizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Karoliny Więckiewicz, prawniczki Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, dr. Marcina Marcinko (Zakład Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ), dr. Piotra Łubińskiego (Katedra Edukacji o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego), dr Edyty Gawron (Kierownik Ośrodka Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ), warsztaty poświęcone świadomej konsumpcji i prawom człowieka.

Wydarzeniem zamykającym festiwal WATCH DOCS  w Krakowie będzie projekcja filmu „Ciągle wierzę" oraz spotkanie z jego główną bohaterką Ewą Hołuszko.

Festiwal jest wydarzeniem skierowanym do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do osób zawodowo zajmujących się prawem. Daje okazję do refleksji nad tym w jaki sposób nasze codzienne życie jest związane z ideą praw człowieka, w jaki sposób łamanie praw innych ludzi wpływa na nasze życie, jaka jest sytuacja w innych zakątkach świata, ale także co możemy zrobić, jaką rolę każda osoba może odegrać w zmianie sytuacji - w naszym mieście, w kraju, na świecie.

Zachęcamy osoby prowadzące zajęcia w szkołach i na uczelniach do uwzględnienia projekcji i innych wydarzeń festiwalowych w programach prowadzonych przez siebie zajęć.

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny! Chcemy by festiwal był wydarzeniem dostępnym dla wszystkich bez względu na zasobność portfela.

Więcej informacji: http://www.facebook.com/WatchDocsKrakow i http://www.autonomia.org.pl

Organizatorzy i współorganizatorzy lokalni: Fundacja Autonomia, Ośrodek Prawa Humanitarnego i Praw Człowieka UJ, Stowarzyszenie All in UJ oraz wolontariuszki.

Partnerzy lokalni: Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison i Kino Agrafka, Goethe-Institut Krakau, Jewish Community Centre, Kino Pauza, Hostel Secret Garden.

Patronaty medialne lokalne: portal o edukacji antydyskryminacyjnej www.bezuprzedzen.org, portal ngo.pl, Radio Kraków, Kulturatka.pl, Miesięcznik Studencki Manko, portal studencki www.dlastudenta.plwww.dontpaniconline.pllovekrakow.pl,etnosystem.pl, Muzeum Erotyzmu

Organizatorzy główni: Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy

Mecenat: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Miasto Stołeczne Warszawa, Open Society Institute, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Partnerzy: Ambasada Królestwa Niderlandów, Canal +,  Hotel Metropol, Instytut Francuski