Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu to wydarzenie obchodzone w ponad 100 krajach na świecie w tym także i w Polsce! Artykuł ten przybliży Wam jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Drogie Studentki i Drodzy Studenci!

Biorąc pod uwagę, że większość z nas mieści się w pokoleniu C, które (podobno) nie potrafi rozstać się z iPhonem, tabletem oraz dostępem do sieci, chciałbym jako Bezpieczny Student przypomnieć wam sprawy oczywiste (podobno), ale jednak niekiedy przez nas zapominane albo pomijane. Internet jest przyjacielem człowieka, jednak czasami może nam naprawdę zaszkodzić. Uściślając, nie on sam, ale my z powodu niewłaściwego jego użytkowania. W celu uświadomienia nas jak powinno się  korzystać z Internetu powstało nawet „święto" o jakże znamiennej nazwie „Dzień Bezpiecznego Internetu". Dzień ten obchodzony jest w ponad 100 krajach na świecie!

Ze względu na powagę oraz aktualność tematu chciałbym Wam przypomnieć parę podstawowych zasad.  

Facebook stał się nie odłączną częścią naszego życia towarzyskiego, zawodowego oraz darmowym punktem tworzenia własnego wizerunku. Na co powinniśmy zwrócić uwagę:

  1. Nigdy nie klikaj w linki od nieznanych osób, staraj się również zwracać dokładną uwagę na linki znajomych - czasem rozpowszechniają oni złośliwe oprogramowanienie nieświadomie, w wyniku tego, iż sami zostali wcześniej określonym wirusem zarażeni.
  2. Skonfiguruj swoje ustawienia prywatności tak, aby dostęp do informacji o Tobie mieli tylko Twoi znajomi. Minimalizujesz w ten sposób szansę, iż ktoś przechwyci Twoje dane osobowe, wykorzysta zdjęcia czy też prywatne informacje. Konto powinno być dostępne tylko dla znajomych, a nie dla osób trzecich.
  3. Zwracaj uwagę na to, jakie aplikacje instalujesz. Jeśli nie korzystasz z dostępnych na swoim koncie aplikacji, zablokuj je. Niektóre z nich są również niezgodne z regulaminem Facebooka i wówczas nie należy z nich korzystać.
  4. Jeśli dostajesz nagle od znajomej osoby dużą liczbę wiadomości, podejdź do nich ostrożnie. Może się zdarzyć, że nie są wysyłane przez zaprzyjaźnioną osobę, ale są wynikiem zainfekowania jej komputera. Nie zgadzaj się również na przesyłanie żadnych pieniędzy po rozmowie na komunikatorze Facebooka, gdyż znane są przypadki podszywania się cyberprzestępców pod profil znajomej osoby i wyłudzania środków pieniężnych.
  5. Pamiętaj, że firmy nie mają prawa organizować konkursu, w którym wyłącznym warunkiem pozyskania z niego korzyści  (nagrody), jest polubienie profilu instytucji na Facebooku. Często strony te tworzone są tylko po to, aby pozyskać fanów, a następnie sprzedać je za niemałą kwotę z dużą liczbą użytkowników, którzy witrynę polubili. Jest to aktywność zdecydowanie niezgodna z regulaminem Facebooka.

Źródło: http://www.heuristic.pl/blog/spolecznosci-internetowe/200.html)

Internet - w tym pojęciu zawrzemy każdą naszą działalność w sieci, każdy ruch myszką oraz każde kliknięcie.

  1. W miejscach publicznych (nawet w bibliotece uniwersyteckiej) korzystaj z okna incognito. Dzięki temu unikniesz wielu zbędnych nerwów dotyczących tego, czy na pewno wylogowałaś/eś się z danego konta.
  2. Instaluj programy antywirusowe. Nie trzeba wydawać na nie mnóstwo pieniędzy, bo niektóre z nich są nawet dostępne za darmo. 
  3. Korzystając z Internetu myśl! Każde wrzucone zdjęcie, każde napisane zdanie na zawsze tam zostanie i może zostać bez najmniejszego problemu rozpowszechnione.
  4. Uważnie czytaj wszystkie informacje oraz regulaminy. Wiem, że  to żmudna praca, ale za to będziesz wiedział/a z czym dokładnie masz do czynienia.
  5. Uważnie korzystaj z przeglądarki internetowej, nigdy nie włączaj opcji „zapamiętaj hasło"do żadnych kont i serwisów, inaczej każdy, kto ma dostęp do twojego komputera, będzie miał dostęp do twoich kont. Nigdy nie używaj jednego hasła do wszystkich serwisów. Większość z nas, niestety, nagminnie korzysta z funkcji „zapamiętaj hasło". Musimy się tego wystrzegać.
  6. Uważaj podczas logowania się do bankowości online. Żaden bank nie żąda podania kodu PIN podczas logowania się. Dlatego jeśli zauważysz taki komunikat, od razu zgłoś to konsultantowi.
  7. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL.
  8. Stosuj trudne do zapamiętania hasła. Wiem, że masz dużo kont, w związku z czym też i sporo haseł do wymyślenia. Lecz naprawdę warto poćwiczyć w tym wypadku pamięć i do każdego z nich stworzyć osobne hasło składające się z kombinacji cyfr i liter.
  9. Nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła. Wiem, że ufasz swoim przyjaciołom, ale po co ryzykować? 

Bezpiecznego surfowania!

Bezpieczny Student UJ

 

Zachęcamy do zapoznania się z bardzo interesującym materiałem ze strony www.saferinternet.pl.