Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Don't take the risk

Byłaś/ byłeś świadkiem albo osobą pokrzywdzoną rasizmem? Dowiesz się, gdzie możesz szukać pomocy, a także gdzie zgłasza się takie sytuacje.
Istnieje kilka sposobów na zgłoszenie przestępstwa z nienawiści, oto kilka z nich: w nagłych wypadkach dzwoń pod 997 lub 112; zgłoś osobiście przestępstwo w jednostce Policji lub prokuratury; powiadom o przestępstwie z nienawiści pisząc e- mail do oficera dyżurnego

Przestępstwo z nienawiści

Przestępstwo z nienawiści to czyn zabroniony w Polskim prawie motywowany uprzedzeniami. Zatem jest to takie przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego,że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i często wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa – np. ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię. Ofiary takich przestępstw są więc wybierane celowo tylko i wyłącznie z uwagi na posiadanie jednej z wyżej wymienionych cech.

Czyny rasistowskie są karalne

Za popełnienie czynu rasistowskiego polski Kodeks karny przewiduje kary. Niektóre spośród przestępstw z nienawiści – przemoc, groźba, publiczne naruszenie nietykalności cielesnej lub znieważenie, a także nawoływanie do nienawiści ze względu na rasę, pochodzenie narodowe czy etniczne, wyznanie – zostały potraktowane w polskim prawie w sposób szczególny i mają odrębne regulacje w Kodeksie karnym. Przestępstwa z nienawiści są w Polsce ścigane z urzędu. To oznacza, że jeżeli Policja czy prokuratura dowie się o takim przestępstwie (od ciebie, z mediów, z relacji świadka), instytucje te mają obowiązek podjęcia czynności niezależnie od inicjatywy osoby pokrzywdzonej.

Padłeś ofiarą przestępstwa z nienawiści? Nie zwlekaj – reaguj!

1. Zgłoszenie przestępstwa - istnieje kilka sposobów na zgłoszenie przestępstwa z nienawiści, niezależnie od tego, czy byłeś ofiarą, czy świadkiem albo czy występujesz w imieniu osoby, wobec której popełniono przestępstwo z nienawiści. Oto kilka z nich:

  • W nagłych wypadkach dzwoń pod 997 lub 112.
  • Zgłoś osobiście przestępstwo w jednostce Policji lub prokuratury.
  • Powiadom o przestępstwie z nienawiści pisząc e- mail do oficera dyżurnego.

2. Gdy już zgłosisz przestępstwo Policji lub prokuraturze, możesz poinformować o nim inne podmioty:

Szczegółowe informacje

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy na stronę www.reportrasism.pl. Możesz także obejrzeć film "Zgłoś rasizm na policję".  

Kampania informacyjna "Rasizm. Walczę nie milczę" jest prowadzona w ramach projektu pod nazwą "Imigranci wobec przestępstw z nienawiści – czyli jak skutecznie dochodzić swoich praw", realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Opracowała Magdalena Sosna na podstawie ulotki.