Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - Edycja 2020

Kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - Edycja 2020

Tegoroczna edycja Kampanii "16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć" dobiegła końca.

W dniach 25 listopada (Dzień przeciw przemocy wobec kobiet) – 10 grudnia 2020 (Dzień Praw Człowieka) odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim kolejna edycja międzynarodowej kampanii 16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: From Awareness to Accountability – “Od świadomości do odpowiedzialności”.

Podobnie jak w poprzednich latach, Uniwersytet Jagielloński aktywnie włączył się w organizację kampanii, która została objęta patronatem honorowym Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, kampania na naszej uczelni odbyła się w całości w przestrzeni wirtualnej, z wykorzystaniem wielu platform komunikacyjnych oraz mediów społecznościowych.

W organizację tegorocznej edycji, koordynowanej na naszej uczelni przez Dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ, aktywnie włączyło się wiele organizacji i kół naukowych działających na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród głównych współorganizatorów należy wskazać m.in.:
 

  • Koło Nauk Psychologicznych PRAGMA;
  • Organizacja Studentów LGBTQ+ i Sojuszników "TęczUJ";
  • Koło Naukowe Studentów Psychologii UJ;
  • Krakowski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland;
  • Stowarzyszenie All In UJ;
  • Krakowski Oddział Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland;
  • ESN UJ Cracow.

 

Program tegorocznej edycji był niezwykle bogaty i różnorodny: od warsztatów, prelekcji i debat po kampanie informacyjne realizowane w mediach społecznościowych. Z uwagi na interdyscyplinarny charakter kampanii była to doskonała okazja do poszerzenia wiedzy i kompetencji z pogranicza wielu dyscyplin. Wydarzenia zorganizowane w ramach tegorocznej edycji znalazły liczne grono odbiorców. Do większości z nich można było dołączyć w czasie rzeczywistym, a w przypadku niektórych prelekcji i wykładów, istniała możliwość późniejszego zapoznania się z nagraniami dokumentującymi ich przebieg.

Zainteresowanie wydarzeniami odbywającymi się w ramach kampanii wśród członkiń i członków społeczności akademickiej, jak również sama liczba zorganizowanych aktywności, pomimo trwającej pandemii i wielu problemów, z jakimi na co dzień musimy się mierzyć, pokazują, iż równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji jest zagadnieniem niezwykle istotnym dla naszej społeczności uniwersyteckiej.

W imieniu Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim osobom i podmiotom współorganizującym oraz uczestniczącym za udział w tegorocznej edycji kampanii. Serdecznie zapraszamy za rok!