Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Akcja: "Zajęcia z domu, ale nie z szafy: przy mnie możesz czuć się bezpiecznie"

Akcja: "Zajęcia z domu, ale nie z szafy: przy mnie możesz czuć się bezpiecznie"

Organizacja Studentów LGBTQ+ i Sojuszników TęczUJ zaprasza wszystkie osoby prowadzące zajęcia na naszej Uczelni do wzięcia udziału w akcji "Zajęcia z domu, ale nie z szafy: przy mnie możesz czuć się bezpiecznie".

Wiele studentów i studentek należących do społeczności LGBTQ+ obawia się reakcji grupy i prowadzących na swój coming out. Wychowani w społeczeństwie, które traktuje bycie LGBTQ+ jako odstępstwo od przyjętej normy, są niestety przyzwyczajeni do nieprzyjemnych, queerfobicznych sytuacji. Nie mają przez to pewności, czy na zajęciach mogą bezpiecznie poruszyć temat społeczności LGBTQ+, pojawić się w tęczowej przypince, czy poinformować o tym, że chcą używać innych zaimków i form gramatycznych, niż te, na które tradycyjnie wskazywałoby ich imię. Tymczasem, cishetero koledzy i koleżanki z roku nie odczuwają podobnego dyskomfortu, kiedy mówią o swojej tożsamości.

 

W związku z tymi problemami powstała akcja "Zajęcia z domu, ale nie z szafy: przy mnie możesz czuć się bezpiecznie", przystosowana do zdalnego nauczania w semestrze letnim 2020/2021. W ramach przedsięwziecia koordynowanego przez organizację TęczUJ, zachęcamy wykładowców i wykładowczynie do skorzystania z przygotowanych grafik i/lub hasła i umieszczenia ich w USOSweb, MSTeams, czy na własnej stronie, żeby pokazać swoje sojusznictwo względem studentów LGBTQ+. Udział w akcji równy jest z deklaracją, że dana osoba będzie reagować na przejawy homo-, trans-, czy queerfobii w przestrzeniach akademickich i dążyć do tworzenia safe space dla osób LGBTQ+ podczas swoich zajęć. Udział w akcji jest szczególnie ważny w przypadku zajęć, które rozpoczęły się w obecnym semestrze, a osoby uczestniczące w zajęciach nie miały jeszcze okazji poznać osoby prowadzącej.

 

Grafiki oraz informacje znajdują się na przygotowanych przez organizację TęczUJ dyskach w:

Zachęcamy także do odwiedzenia strony wydarzenia na Facebooku.